Dvořákova Praha Závěrečný koncert

Rudolfinum Dvořákova síň

Slavnostní kantátou Te Deum se uzavře desátý jubilejní ročník Dvořákovy Prahy. Zakončení se ujmou brilantní Vídeňští symfonikové pod vedením jednoho z nejúspěšnějších českých dirigentů Tomáše Netopila. Hvězdné obsazení sólových partů v podání Simony Šaturové a Adama Plachetky je potvrzením, že závěr festivalu bude patřit k uměleckým vrcholům hudebního podzimu.

Program

Johannes Brahms: Tragická předehra, op. 81

Antonín Dvořák: Te Deum, op. 103, B. 176

Antonín Dvořák: Symfonie č. 6 D dur, op. 60, B. 112

Poslední vstupenky v naší nabídce k dispozici, obraťte se na J&T Concierge!

Interpreti

Simona Šaturová

Slovenská sopranistka Simona Šaturová pochází z Bratislavy, kde také vystudovala konzervatoř. Své pěvecké vzdělání dále prohlubovala na mistrovských kursech Ileany Cotrubas ve Vídni a u Margreet Honig v Amsterodamu. Díky své vynikající pěvecké technice, stylové vytříbenosti a kultivovanému projevu se řadí mezi nejžádanější sólistky svého hlasového oboru. Ačkoli je její repertoár značně široký, její hlavní doménou zůstává hudba 18. století. Vystupuje na předních světových operních scénách (Théâtre de la Monnaie v Bruselu, Aalto-Musiktheater v Essenu, Oper Frankfurt, Teatro Colón Buenos Aires, Théâtre du Châtelet v Paříži, Opéra de Monte-Carlo) a spolupracuje se špičkovými sólisty a dirigenty (Thomas Quasthoff, Manfred Honeck, Helmuth Rilling, Philippe Herreweghe). Je držitelkou celé řady ocenění, mj. ceny Thálie za nejlepší operní výkon, Ceny Nadace Charlotty a Waltera Hamelových nebo „Editor’s Choice 2009“ udělované prestižním časopisem Gramophone.

Adam Plachetka

Basbarytonista Adam Plachetka je v současnosti jedním z nejúspěšnějších českých interpretů na mezinárodní hudební scéně. Po studiích na Pražské konzervatoři a HAMU zahájil svou uměleckou dráhu v pražském Národním divadle a Státní opeře. Již jako dvaadvacetiletý zpíval na Salcburském festivalu pod vedením Valerije Gergijeva, o dva roky později debutoval v Bavorské státní opeře v Mnichově a od sezóny 2010/2011 je sólistou Vídeňské státní opery. Zde na sebe poprvé upoutal velkou pozornost záskokem v titulní roli Mozartova Dona Giovanniho. Vystupuje i na dalších prestižních operních scénách: Opéra de Nice, londýnská Covent Garden, milánská La Scala aj. Roku 2015 debutoval – jako první český interpret po třicetileté přestávce – v newyorské MET. Věnuje se také koncertnímu repertoáru a natočil několik sólových alb. Vystupuje na významných světových pódiích (londýnská Wigmore Hall, festivaly v Glyndebourne a Salcburku) a spolupracuje se špičkovými světovými dirigenty (Daniel Barenboim, Riccardo Muti, Daniel Harding).

Pražský filharmonický sbor

Pražský filharmonický sbor, který loni oslavil osmdesát let své činnosti, patří k nejvýznamnějším evropským sborovým tělesům. U jeho zrodu stála legenda českého sbormistrovství Jan Kühn, který sbor založil původně pro potřeby vysílání Československého rozhlasu. Záběr působení tělesa se však brzy rozšířil také na pravidelnou koncertní a nahrávací činnost, jejíž mimořádné kvality a široký rozsah si získaly všeobecný respekt. Mezinárodní prestiž tělesa dokládá jeho spolupráce s řadou špičkových světových dirigentů (Erich Kleiber, Riccardo Muti, Claudio Abbado, Leonard Bernstein, Zubin Mehta, Simon Rattle) a orchestrů (Berlínská filharmonie, Royal Concertgebouw Orchestra, Izraelská filharmonie). Sbor je pravidelným hostem prestižních světových hudebních festivalů a spolupodílí se i na operních produkcích (milánská La Scala). Těleso dlouhodobě úzce spolupracuje s Českou filharmonií. 

Lukáš Vasilek

Lukáš Vasilek vystudoval dirigování na Akademii múzických umění v Praze a Hudební vědu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Od roku 1998 působil jako sbormistr Foersterova komorního pěveckého sdružení, s nímž získal řadu ocenění na prestižních mezinárodních soutěžích. V letech 2005–07  byl druhým sbormistrem operního sboru pražského Národního divadla, kde nastudoval několik operních titulů (Hubička, Don Pasquale, La clemenza di Tito aj.). Od roku 2007 je hlavním sbormistrem Pražského filharmonického sboru. Jeho vysoce oceňovaná práce s tímto tělesem zahrnuje nastudování a dirigování širokého repertoáru různých slohových období, stejně jako realizaci řady nahrávek. Vasilek rovněž působí jako orchestrální dirigent a je zakladatelem komorního sboru Martinů Voices, se kterým se věnuje převážně interpretaci hudby 20. a 21. století.

Wiener Symphoniker

Vídeňští symfonikové dlouhodobě představují jeden z nejproslulejších světových orchestrů. Těleso bylo založeno roku 1900 jako Vídeňský koncertní spolek, svůj dnešní název používá od roku 1933. Již v prvních letech své existence orchestr uvedl řadu významných světových premiér: Devátou symfonii Antona Brucknera, Gurre Lieder Arnolda Schönberga či Klavírní koncert pro levou ruku Maurice Ravela. V průběhu existence tělesa stála v jeho čela řada špičkových světových dirigentských osobností, mj. Bruno Walter, Wilhelm Furtwängler, George Szell, Herbert von Karajan, Wolfgang Sawallisch a Carlo Maria Giulini. Těleso v každé sezóně absolvuje asi 150 vystoupení a od roku 2006, kdy byl v Divadle Na Vídeňce obnoven operní provoz staggionového typu, toto číslo zahrnuje také účinkování v operních představeních. Kromě toho pravidelně realizuje zahraniční koncertní turné. Orchestr má na svém kontě rovněž rozsáhlou diskografii obsahující mj. i nahrávky Dvořákovy a Smetanovy hudby pod vedením Karla Ančerla.

Tomáš Netopil

Tomáš Netopil patří mezi nejúspěšnější české dirigenty na mezinárodní hudební scéně. Vystudoval hru na housle na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a dirigování a sbormistrovství na pražské AMU. Ve vzdělání dále pokračoval na Královské akademii ve Stockholmu. Velký vzestup na jeho umělecké dráze představovalo vítězství v mezinárodní dirigentské soutěži George Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem roku 2002. V letech 2009–2012 byl šéfdirigentem Opery Národního divadla a od roku 2013 zastává post hudebního ředitele opery a filharmonie v německém Essenu. Spolupracuje s mnoha renomovanými orchestry, jako je např. Staatskapelle Dresden či London Philharmonic Orchestra, hostuje v proslulé Semperově opeře v Drážďanech a opakovaně vystoupil na Salcburském festivalu. V uplynulých dvou sezónách se úspěšně představil ve Vídeňské státní opeře s Janáčkovými Příhodami lišky Bystroušky, Dvořákovou Rusalkou a Mozartovou operou Così fan tutte.

Kontakt

Kontaktujte nás na mailové adrese jtconcierge@jtconcierge.com

nebo nám zavolejte:

Czech Republic: +420 221 710 818
Slovak Republic: +421 903 560 768

J&T SERVICES ČR, a.s. - Odbor Concierge